ASTRID LINDGREN | Margareta Strömstedt

39.90 29.92 PLN

Produkt chwilowo niedostępny

Biografia najsłynniejszej pisarki dla dzieci.

Dziennikarze obliczyli, że ze wszystkich wydanych na świecie książek Astrid Lindgren można by ustawić 175 wież Eiffla. Jej powieści przetłumaczono na 73 języki.

Pippi Pończoszanka, bracia Lwie Serce, Mio, Emil ze Smalandii, dzieci z Bullerbyn, Karlsson z Dachu – to tylko kilkoro bohaterów wymyślonych przez Astrid Lindgren, najsłynniejszą pisarkę dla dzieci.

Kim była kobieta, która wymyśliła najsilniejszą dziewczynkę świata, pozwoliła wiejskiemu chłopcu psocić do woli, a chorobę i śmierć pokazała tak, że do dziś z jej książek korzystają terapeuci i lekarze? Kim był człowiek, który nauczył nas rozumieć dzieci w zupełnie nowy sposób, kochać zwierzęta, patrzeć na ręce politykom i wchodzić na drzewa w wieku sześćdziesięciu lat? To historia każdego z nas, którzy z jej książek uczyliśmy się życia.

Margareta Strömstedt opowiada o Astrid, beztroskiej dziewczynce ze wsi w Smålandii, która w dorosłym życiu musiała zmierzyć się z samotnym wychowaniem dziecka, przeprowadzką do wielkiego miasta, radością tworzenia i troską o kolejny dzień. Miała osiemnaście lat, gdy zaszła w ciążę z mężczyzną, którego imienia nigdy nie ujawniła. Po skandalu, jaki wybuchł w jej wiosce, musiała wyprowadzić się z domu i urodzić syna w duńskim szpitalu Królestwo – jedynym, gdzie nie odbierano dzieci samotnym matkom. Nie mogła się nim jednak opiekować i Lars trafił do zaprzyjaźnionej rodziny zastępczej. Późno zaczęła pisać – debiutowała w wieku trzydziestu siedmiu lat, ale jej książki natychmiast spotkały się nie tylko z uznaniem, ale i wywoływały debaty narodowe, jak choćby ta, czy Pippi nie zepsuje dzieciom charakterów swoim anarchizmem.

.............................................................................................................

„Astrid Lindgren broniła prawa dzieci do życia własnym życiem. Dawała dzieciom prawo do tego, żeby miały rację” – Grzegorz Leszczyński, historyk literatury dziecięcej

„Astrid wie, co to smutek, samotność i bieda. I dlatego potrafi z taką wrażliwością pisać o samotnych i nieszczęśliwych dzieciach. Ale tylko o dzieciach. Jej dorosłe życie nigdy nie było ważnym impulsem dla tworzenia. Kiedy śledzi się jej twórczość i to, co o niej napisano, jawi się człowiek o zdecydowanych poglądach, klarownych i prostych kryteriach wartości. Bo Astrid Lindgren wie, co w życiu jest ważne: miłość, dobro, przyjaźń, wrażliwość na krzywdę drugiego – to dla niej wartości najwyższe i daje im wyraz, przy czym nie omija tematów takich jak śmierć” – Anna Węgleńska, tłumaczka książek Astrid Lidgren

.............................................................................................................

tytuł: Astrid Lindgren
autorka: Margareta Strömstedt
tłumaczenie: Anna Węgleńska
projekt okładki: Anna Pol
wydawnictwo: Marginesy
oprawa: miękka
format: 165x235
336 stron
ISBN 978-83-64700-88-0

Podobne produkty Zobacz więcej »

Copyright © 2019 Cud Miód Herbata Sklepy internetowe: